M.Nasuh

ORTAK

MNO Jewelry

M. Nasuh ORTAK

Nasuh Ortak, sanat hayatına 1985 yılında, Kapalıçarşı’da başladı. Kalfalık sürecinde, başarılı tasarımlara imza atmış, farklı stillerin temsilcisi ustalarla çalışma imkanı buldu. Fantezi, Alaturka ve Modern stillerde takıların uygulamasını yaparak tasarım alanındaki gelişimini sürdürdü.

Ustalık sürecinde, başta Kapalıçarşı’nın önde gelen firmaları olmak üzere ülkedeki değişik firmalarla özel tasarımlar uygulayabileceği çalışmalar yaptı; çıraklıktan başlayarak kalfa ve ustalar yetiştirdi.

“Marifet iltifata tabidir, müşterisiz meta zayidir.”

Sektörde 36 yıl

“Marifet iltifata tabidir, müşterisiz meta zayidir.” Çokça kullandığımız bu sözden de anlaşılacağı gibi marifeti güzelleştiren iltifattır. İltifat işitmek isteyen sanat erbabı, elinden gelenin en güzelini gözler önüne sermek zorundadır. Zira insan hep güzelin peşinden koşar. Bir ürünü değerli kılan ise insanla olan bağıdır.

Bugün daha çok kuyumcu, sarraf, mücevherci, cevahirci isimleriyle bilinen ustalara eskiden “sadekar” denirdi. Sadekar, kıymetli taşlara ve metallere hayat vererek yeni tasarımlar yaratan kişidir. Şekillenen, yeni biçimlerle yeni hayatlara kavuşan mücevherlerin prototipi ile son hali arasındaki büyük farklılık, sadekarın marifetidir. Bundan sonrası iltifata kalmıştır.

Mücevher sanatçısı M. Nasuh Ortak, MNO Sadekar Tasarım Atölyesi’nde; 36 yıllık meslek hayatının sağladığı birikimden güç alarak hayalleri süsleyen her çeşit tasarımı gerçeğe dönüştürmektedir.

1999 yılında Tasarım Dünya Altın Konseyi’nde İkincilik Ödülü’nün sahibi olan M. Nasuh Ortak, çeşitli sergilere ve fuarlara katıldı. Özellikle dini semboller taşıyan (Brolok) tasarımları ABD, İtalya, Rusya, Dubai, Avustralya, Japonya’da çok beğenildi.

2006-2014 yılları arasında Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Caferağa Medresesi’nde Kuyumculuk eğitimi vererek çok sayıda öğrenci yetiştirdi.

 

Gemoloji Derneği’nin Yönetim Kurulu’nda görev alan M. Nasuh Ortak, halen İstanbul’daki MNO Sadekar Tasarım Atölyesi’nde tasarım çalışmalarına ve eğitimcilik hayatına devam etmektedir.

Pin It on Pinterest

Share This